elfe

بیماری پوستی برص (پیسی، ویتیلیگو) و راه‌های درمان آن

عامل بروز بیماری پوستی ویتیلیگو (برص)

پیسی یا برص یا ویتیلیگو یک بیماری پوستی میباشد که در آن لک های سفید رنگ به علت از دست رفتن رنگدانه پوست بوجود می‌آیند، این ضایعات در هر جایی از جسم امکان دارد دیده شوند. در ادامه با بیتوته همراه باشید تا با چگونگی بروز و پیشرفت این بیماری پوستی و علاوه بر آن نحوه‌ی درمان و مراقبت آن آشنایی کامل پیدا کنید.

بَرَص (پیسی، ویتیلیگو) چیست؟

بَرَص گونه‌ای بیماری پوستیِ مزمن ناواگیر میباشد که به شکل لکه های سفید نرمِ کمابیش بزرگ بر اندام‌های گوناگون جسم ظاهر می‌شود و گاهی امکان دارد تمام جسم را فراگیرد. این بیماری پوستی با نام‌های پیسی و ویتیلیگو هم عنوان می‌شود.

شکل ظاهری بیماری برص

این لک‌ها شیری رنگ بوده و در اشکال مختلف با اندازه‌های متفاوت ظاهر می‌شود. علاوه بر آن هر لک می‌تواند با بقیه لک ها در یک شخص متفاوت باشد.در یک لک امکان دارد سایه های مختلفی وجود داشته باشد و یک ناحیه تیره‌تر، بخش های سفید شده را احاطه کرده باشد.

روند پیشرفت بیماری برص (پیسی)

وسعت، دوره و شدت از دست رفتن رنگدانه در اشخاص مختلف متفاوت است.دوره‌های از دست رفتن رنگدانه و متعاقب آن ثابت ماندن رنگ لک و دوباره از دست رفتن رنگدانه به طور مدوام تکرار می‌شوند.بازگشت خودبه خودی رنگ به لک‌های سفید شده خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد.

در موارد شدید امکان دارد رنگدانه در همه جای پوست از میان برود و پوست یکسره سفید شود.بعضی از بیماران که تصور می‌کنند بیماریشان خوب شده، در واقع تمام رنگدانه پوست خود را از دست داده و پوستشان یک دست سفید شده است. گرچه رنگ پوست اینافراد یک دست سفید شده ولی آنها باز هم به پیسی مبتلا هستند.

برص چیست,درمان بیماری برص,ویتیلیگو

اقدام ‌های مراقبتی و درمانی بیماری ویتیلیگو (برص، پیسی)

علت بروز بیماری برص

بیماری برص یا ویتیلیگو که از انواع بیماری‌های اتوایمیون است، سلول‌های جسم خود فرد به سلول‌های رنگدانه ساز (سلول‌های ملانوسیت) حمله می‌کند و آن‌ها را از بینبرده، سلول ها قادر به تولید رنگدانه نیستند و رنگ پوست به سفیدی متمایل می شود.

ملانین، رنگدانه‌ای میباشد که عامل تعیین کننده رنگ پوست، مو و چشم‌های ما می‌باشد و توسط سلول‌هایی به نام ملانوسیت (سلول‌های رنگدانه‌ساز) تولید می‌شود. اگر این سول‌ها از میان بروند و یا نتوانند رنگدانه ملانین را تولید کنند، رنگ پوست روشن‌تر شده و یا بطور کلی سفید می‌شود.

دلیل از میان رفتن سلول‌های رنگدانه‌ساز پوست ناشناخته میباشد ولی چهار تئوری اصلی دراین زمینه وجود دارد:

– سلول‌های عصبی که بطور غیرطبیعی فعال شده‌اند امکان دارد با تولید مواد سمی‌به سلول‌های رنگدانه‌ساز صدمه برسانند.

– سیستم ایمنی جسم امکان دارد در موقع دفاع از جسم در مقابل یک ماده خارجی، رنگدانه پوست را نیز از میان ببرد.

– سلول‌های رنگدانه ساز امکان دارد عامل از میان رفتن خودشان باشند.

یعنی زمانی که رنگدانه در حال ساخته‌شدن است، مواد زایدی نیز در کنار آن تولید می‌شوند که سمی‌بوده و قادر به از میان بردن خود سلول‌ها است.

– وجود یک نقص ارثی موجب حساس شدن سلول‌های رنگدانه‌ساز به صدمه و در نتیجه از میان رفتن‌ آنها می‌شود.

مراقبت‌های لازم در بیماری برص (ویتیلیگو)

پوست سفید مناطق مبتلا به این بیماری هیچگونه دفاعی در برابر نور خورشید ندارند. این بخش های خیلی به راحتی دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. روی تمام بخش های مبتلا بهویتیلیگو که توسط لباس پوشانیده نمی‌شوند باید یک ضد آفتاب مناسب با spf حداقل برابر ۱۵ مالیده شود و برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، از قرار گرفتن در معرضخورشید در ساعات حداکثر تابش (۱۰ صبح تا ۴ عصر) خودداری شود.

درمان برص

“ویتیلیگو” یا “برص” در مراحل اولیه کامل درمان پذیر است. حوصله پزشک و بیمار از مهمترین نکات درمان بیماری برص است.درمان بیماری باید به صورت ترکیبی از انواع داروهای خوراکی، موضعی و تزریقی باشد و بیمار تمامی داروهایی که تعدادشان زیاد میباشد و توسط پزشک متخصصتجویز می شود به طور کامل و طبق دستور استفاده نماید.

درمان بیماری با تعداد حداقل 10 قلم دارو میسر می‌شود، از درمان با 1 یا 2 نوع دارو هرگز نمی توان انتظار بهبودی کامل را داشت. استفاده ویتامین‌ها از درمان‌هایاصلی بیماری برص محسوب می‌شود و استفاده ویتامین‌های c، b12 و ب کمپلکس علاوه بر تجویز داروهای ترکیبی، ضرورت دارد.

داروهای موضعی حاوی کورتون امکان دارد در بازگرداندن رنگدانه به بخش های کوچک مبتلا به پیسی مؤثر باشند. این داروها باید همزمان با بقیه درمان‌ها به کار برده شوند استفاده طولانی این داروها می‌تواند موجب نازک شدن پوست و حتی پیدایش ترک‌های پوستی در بعضی بخش های شوند. بنابراین استفاده از آنها باید حتماً تحت نظارت متخصص پوست باشد.

بیماری برص,درمان پیسی,بیماری ویتیلیگو

روند پیشرفت بیماری برص (ویتیلیگو)

اندازه لک‌ها

درمان بیماری برص ارتباطی مستقیم با اندازه لک‌ها دارد. در صورتی که اندازه لک‌ها 1 تا 2 سانتیمتر باشد به شرط درمان کامل در مدت 2 تا 3 ماه و نهایتا 6 ماه تا یکسال، بیماری بهبود می یابد. و اگر مبتلایان به این عارضه زمانی به پزشک مراجعه ‌کنند که اندازه لک‌ها خیلی بزرگ شده است، در این شرایط برگرداندن رنگ پوست بهحالت اولیه غیرممکن است.

اگر اندازه لک از 2 سانتی متر بزرگتر شده باشد، حتی اگر تنها یک لک وجود داشته باشد، بهبودی کامل امکان پذیر نیست. در شرایطی که بیشاز 50 درصد پوست درگیر شده باشد، پزشک تنها می تواند دارو تجویز کند که تمامی پوست با ناحیه بی‌رنگ شده همرنگ شود. در این حالت بیمار نسبت به نور حساس میشود و باید از ضدآفتاب‌های قوی استفاده کند.

تعداد لک‌ها

تعداد لک‌ها هنگام درمان بیماری برص اساسی نیست، چه بسا بیمارانی که با تعداد لک‌هایی زیاد ولی در اندازه کمتر از 2 سانتی متر با مراجعه به هنگام، بهبودی کاملیافته‌اند.

• استرس موجب بدتر شدن نشانه ها بیماری ویتیلیگو می شود، مبتلایان باید به روان پزشک نیز مراجعه کنند تا داروهای مورد نیاز جهت کاهش استرس را نیز استفاده کنند.

در بعضی از بیماران که بیماری پیسی وسعت زیادی پیدا کرده است،عملی‌ترین روش درمان، رنگ زدایی از بخش های طبیعی پوست و یکدست کردن رنگ آن است.در این روش از یک ماده شیمیایی به نام”roquinone monobenzylether of hy” یا از اشعه لیزر استفاده می‌شود.

این روش درمان حدود یک سال به طول می‌انجامد. معمولاًاز میان رفتن رنگ پوست در این روش دایمی‌ و برگشت ناپذیر است.لذا بیماران باید اکیداً از تماس با نور آفتاب اجتناب نمایند.

روش‌هایی برای پنهان کردن لک‌های برص (پیسی، ویتیلیگو)

فرآورده‌های برنزه کننده (که بدون نیاز به نور آفتاب پوست را برنزه می‌کنند) یا بقیه رنگ‌ها،

کاری آسان و بی خطر میباشد که سبب می‌شود این بیماری کمتر به چشم بیاید.

امروزه مواد آرایشی مقاوم در برابر شستشو (واترپروف) که تقریباٌ با تمام انواع رنگ پوست قابل انطباق هستند،در فروشگاه‌های عرضه محصولات بهداشتی آرایشی وجود دارند.مهارت در استفاده از این مواد به تدریج به دست می‌آید و افراد به خوبیقادر خواهند بود پوست ناحیه مبتلا را به رنگ اطراف درآورند.

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

منبع:سایت بیتوته