elfe

تاتو ممکن است مشکل ساز شود؟

در مورد انجام تاتو بیشتر فکر کنید

اگر فردی که برایتان تاتو انجام میدهد تجهیزات و لوازم را به درستی نشسته باشد، یا برای بیش از یک فرد استفاده کرده باشد، امکان دارد دچار عفونت شوید.

در مورد انجام تاتو بیشتر فکر کنید
هزاران سال میباشد که انسانها به دلایل مختلف تاتو انجام میدهند، اما در دهه اخیر استفاده از این روش به شدت گسترده شده است. انسان با وجود همه پیشرفتها و فناوریها، هنوز سوراخهایی پر شده با جوهر در روی جسم حک میکند. این روش در برخی افراد مشکلاتی ایجاد میکند، از واکنش آلرژی گرفته تا عفونت و غیره.

واکنش آلرژی
برخی انواع تاتو به خصوص نوع قرمز آن امکان دارد واکنش آلرژی به دنبال داشته باشند. ناحیه اطراف تاتو امکان دارد دچار خارش یا تورم شده و یا تحریکات پوستی و جوش ایجاد نماید. این اتفاق بلافاصله پس از تاتو و یا سالها بعد از آن امکان دارد اتفاق بیفتد. اگر وضعیت خفیف باشد، ( خارش پوست و تعدادی جوش) آن را با کرم استروئید درمان کنید. اگر واکنش آلرژی شدید است، یا ظرف چند هفته رفع نشد، به پزشک مراجعه کنید.

واکنش به نور
برخی از جوهرها به نور واکنش میدهند، به ویژه نور آفتاب. بنابراین اگر تاتوی جدید را به مدت چند هفته نپوشانید، پوست امکان دارد قرمز یا متورم شود. به خصوص در مورد رنگ زرد این رویداد بسیار شایع است، اما در مورد رنگ قرمز نیز اتفاق می افتد. موارد خفیف به مرور زمان با کرمهای آنتی هیستامین یا استروئید بهتر میشوند، اما اگر چنین نشد، به پزشک نشان دهید.

عفونت پوست
اگر فردی که برایتان تاتو انجام میدهد، تجهیزات و لوازم را به درستی نشسته باشد، یا برای بیش از یک فرد استفاده کرده باشد، امکان دارد دچار عفونت شوید. اگر پوستتان متورم، قرمز و یا حساس شد یا متوجه ترشحات چرک مانند از محل تاتو شدید، به پزشک مراجعه کنید. برای از میان بردن عفونت امکان دارد نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشید.

گرانولوم
گاهی اوقات دستگاه ایمنی شما فکر میکند رنگ دانه موجود در جوهر تاتو، تهدیدی برای جسم میباشد و سلولهایی را به ناحیه مورد نظر اعزام میکند، تا با این تهدید مبارزه کنند. این سلولها به هم میچسبند و گرهک هایی به نام گرانولوم تشکیل میدهند. اگر چنین چیزی دیدید، به پزشک مراجعه کنید. امکان دارد پزشک آزمایشهایی را برایتان تجویز کند که، از عدم وجود عامل دیگری برای آن اطمینان حاصل نماید. علاوه بر آن استروئیدهای خوراکی یا تزریقی برایتان تجویز میکند.

کلوئید
کلوئیدها ناحیه بافت همبند هستند ( رشد بیش از حد بافت‌ همبند)، که از پوست بیرون آمده و برجسته میشوند. کلوئید امکان دارد زیر تاتو شروع شده و گسترش پیدا کند. کلوئیدها در یک خانواده امکان دارد در چند نفر ایجاد شوند و بیشتر در افراد با پوست تیره دیده میشود. درمان کلوئید با استروئیدها شروع میشود، اما امکان دارد پس از آن پیچیده شود، کلوئید امکان دارد دوباره بازگردد. اگر شما یا فردی در خانواده تان کلوئید دارد بهتر میباشد از انجام تاتو اجتناب کنید.

بیماریهایی که از طریق خون منتقل میشوند
سوزن تاتو وارد خون میشود، بنابراین اگر میان دفعاتِ استفاده، تعویض نشود، امکان دارد در معرض بیماریهایی قرار بگیرید که توسط خون گسترش می یابند مانند هپاتیت ب، هپاتیت ث، کزاز یا ایدز. برای تاتو به کسی مراجعه کنید که، مجرب بوده و بهداشت را کامل رعایت کند. مطمئن شوید سوزن یکبار استفاده و ابزارهای دیگر استریل باشند، و فرد حتما از دستکش استفاده کند.

عوارض ام آر آی
ممکن میباشد متوجه شوید ناحیه تاتو در هنگام ام آر آی متورم شده یا دچار سوختگی شده است. به تکنسین یا رادیولوژیست بگویید که تاتو دارید تا احتیاطهای لازم انجام شود. پوست امکان دارد واکنش نشان ندهد، اما دستگاه ام آر آی امکان دارد بر کیفیت تصویر تاثیر بگذارد.

مشکل پاک کردن تاتو
اگر واکنش آلرژی یا عفونت تان رفع نشده یا اگر به هر علت از تاتوی خود راضی نیستید، میتوانید آن را پاک کنید. تکنولوژی لیزر برای پاک کردن تاتو امکان دارد بهتر شده باشد، اما بی نقص نیست. جای زخم امکان دارد در موارد نادر باقی بماند، اما امکان دارد بافت یا رنگ پوست آن ناحیه تغییر کند (به خصوص اگر رنگ پوستتان تیره باشد) و امکان دارد واکنش موضعی را گسترش دهد.

منبع:سیمرغ